MENU...
Facebook

Projekt Jane Stirling

Chopin Niewdzięczny. W hołdzie Jane W. Stirling

Właśnie rozpoczęliśmy zbieranie materiałów do realizacji projektu poświęconego uczennicy Fryderyka Chopina, zatytułowanego"Chopin Niewdzięczny. W hołdzie Jane W. Stirling".

Zatytułowanie projektu takimi może wydawać się prowokacyjne. I takie też w istocie jest. Celem projektu jest wszak wzbudzenie emocji, ale i przypomnienie tych faktów z życia Fryderyka Chopina (1810-1849), które przez literaturę przedmiotu zostały bezpodstawnie zignorowane. Przykładem tego jest pomijane milczeniem zaangażowanie Jane W. Stirling (1804-1859), szkockiej arystokratki i uczennicy Chopina, w udzielanie pomocy kompozytorowi pod koniec jego życia, jak też ignorowanie jej wkładu w ocalenie spuścizny po nim, który to dar mamy szczęście podziwiać przez ostatnie dwieście lat. Niestety chopinolodzy wydają się dużo bardziej zaintrygowani romantycznymi związkami, jakie ten niekwestionowany geniusz muzyczny utrzymywał ze swoimi licznymi wielbicielkami. W rezultacie takiego podejścia często są oni o wiele mniej zainteresowani działalnością tych, którzy celowo unikając rozgłosu nieśli pomoc Chopinowi, kiedy ten jej naprawdę potrzebował.

Taką właśnie postacią była Jane W. Stirling. To właśnie ona pomogła Ludwice Jędrzejowiczowej, siostrze Chopina, w słynnym nielegalnym przewiezieniu serca kompozytora z Paryża do Warszawy. To ona również skupowała przedmioty związane z życiem i działalnością Chopina, przekazując je później rodzinie naszego genialnego rodaka, czego przykładem jest jeden z jego fortepianów, znajdujący się obecnie w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Ona też dbała o pamięć o Chopinie po jego śmierci. Jest coś znamiennego w tym, że wielu z przyjaciół Chopina było przy jego łożu śmierci, lecz nie było wśród nich Jane Stirling. Ona opłakiwała go w samotności.

Struktura projektuProjekt obecnie składa się z 2 części. Część pierwsza stanowi tzw. live event - An Evening with Jane Stirling - podczas którego zaprezentowana zostanie postać szkockiej uczennicy Chopina i jej często przemilczany wkład w ocalenie dziedzictwa naszego genialnego rodaka, poprzez opowieść narracyjną ilustrowaną materiałami wizualnymi i kontrapunktowaną  muzyką Chopina, wykonywaną na żywo przez pianistkę ? członkinię naszej grupy www.the AboutProject.com - dr hab. Annę Dębowską. Część druga projektu to płyta CD.

 

Partnerzy:
Partners:

Napisz do nas...