MENU...
Facebook

Wieczór z Jane Stirling. Szkocja Chopina

Oto historia Jane Stirling, uczennicy i przyjaciółki Fryderyka Chopina - historia, która wydarzyła się w Szkocji w 1848 roku i którą od tamtego czasu spowija mrok zapomnienia. I tak, po niemal dwóch wiekach niepamięci, stajemy przed wyzwaniem wypełnienia jednej z największych luk w dziejach muzyki i naprawienia związanej z nią historycznej niesprawiedliwości. Czynimy to wskrzeszając historię kobiety, która ocaliła dziedzictwo Wielkiego Romantyka - historię tej, która czyniąc dla niego tak wiele, nie otrzymała w zamian prawie nic.

 

ODKRYJ HISTORIĘ, KTÓRA WYDARZYŁA SIĘ W 1848 ROKU I POPADŁA W ZAPOMNIENIE NA NIEMAL 200 LAT

 

Gdzie nadrabiamy zaniedbania przeszłości.

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie Jane Stirling udzielała pomocy Fryderykowi Chopinowi w ostatnich latach jego życia. Niestety  chopinolodzy  wydają się być bardziej zainteresowani miłosnymi związkami, jakie Wielki Romantyk utrzymywał ze swoimi licznymi wielbicielkami. W rezultacie niewiele wiadomo o tej, która będąc dobroczyńcą kompozytora świadomie unikała rozgłosu, przez co niezasłużenie skazana została na dziejową niepamięć. Wieczór z Jane Stirling jest sposobnością do unaocznienia tych faktów i oddania sprawiedliwości kobiecie, która "ocaliła" dla nas Chopina.

 

Anna Dębowska i Marek Kucharski podczas
Anna Dębowska i Marek Kucharski podczas "Wieczoru z Jane Stirling" w Sali Zielonej Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Gdzie przemawia muzyka.

Podczas Wieczóru z Jane Stirling będą mieli Państwo  okazję wysłuchać utworów Chopina w interpretacji niepowtarzalnej Anny Dębowskiej. Zazwyczaj delikatna i wewnętrznie wycofana pianistka staje się muzycznym suwerenem, gdy wykonując kompozycje Chopina obejmuje fortepian w swoje bezkompromisowe władanie. A potrafi ona zarówno oczarować  publiczność  pełną subtelności interpretacją nokturnów, jak i przetoczyć się po klawiaturze, niczym nieokiełznana nawałnica, w trakcie wykonywania nacechowanych gwałtownością ballad. I tak właśnie będzie podczas Wieczoru z Jane Stirling.

 

Gdzie pamięć wskrzesza przeszłość.

Muzyka wykonywana  przez Annę podczas Wieczoru z Jane Stirling łączy swoistą klamrą przeszłość z teraźniejszością, ofiarując publiczności rzadką okazję obcowania z dźwiękami, które niosą ze sobą prawdziwe przesłanie. Jej gra bowiem, ilustrowana fragmentami listów Chopina w interpretacji Marcina Jaroszka,  zabiera słuchacza w muzyczną podróż w czasie do roku 1848, kiedy to ziemia szkocka gościła umierającego kompozytora, zubożałego w wyniku niesprzyjających okoliczności losu, wzbogaconego jednakże rozlicznymi dowodami gościnności i prawdziwej przyjaźni.

 

JANE STIRLING NIE POZWOLIŁA UMRZEĆ SPUŚCIŹNIE PO CHOPINIE; NIE POZWÓL, ABY PAMIĘĆ O NIEJ POPADŁA W ZAPOMNIENIE

 

Gdzie słowo wykracza poza swoje znaczenie.

Wzbogacony narracją Marka Kucharskiego Wieczór z Jane Stirling ukazuje niezwykłą opowieść o miłości, poświęceniu, niespełnieniu i bezwarunkowym szacunku dla nieco zmiennego w nastrojach Geniusza Doby Romantyzmu. Opowiada historię Jane Stirling, która dała tak wiele, nie otrzymując w zamian prawie nic. Historię zapomnianą lub znaną niewielu. Opowieść, która ożyła i snuć się teraz będzie dalej...


Partnerzy:
Partners:

Napisz do nas...