MENU...
Facebook

Nokturny i Tartan w Collegium Maius

Ich historia

 

Fortepian zapomnianej uczennicy Fryderyka Chopina, jeden z najcenniejszych eksponatów w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, ożył w miniona sobotę pod palcami Anny Dębowskiej, na co dzień adiunkta Akademii Muzycznej w Krakowie, podczas Wieczoru z Jane Stirling realizowanego pod patronatem Wydziału Filologicznego UJ.

To niezwykłe wydarzenie miało miejsce wieczorem 23 kwietnia 2016 roku w Sali Zielonej Collegium Maius w czasie multimedialnej opowieści narracyjno-muzycznej przygotowanej przez związane z Instytutem Filologii Angielskiej UJ i Katedrą Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie trio, działające pod nazwą theAboutProject.com. Wieczór poświęcony był pamięci Jane W. Stirling ? wybitnej szkockiej uczennicy naszego genialnego rodaka, której działalność w ostatnich latach życia kompozytora, jak również po jego śmierci, nie spotkała się do tej pory z należnym jej uznaniem.

Zorganizowany pod auspicjami Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego  prof. dr. hab. Wojciecha NowakaWieczór z Jane Stirling zgromadził przedstawicieli elit akademickiego świata Krakowa, a wśród nich: prof. dr. hab. Krzysztofa Stopkę ? Dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Elżbietę Górską, prof. UJ ? Dziekana Wydziału Filologicznego UJ, dr hab. Władysława Witalisza ? Prodziekana Wydziału Filologicznego UJ,  prof. dr hab. Elżbietę Chrzanowską-Kluczewską, dr hab. Annę Walczuk i dr. hab. Andrzeja Pawelca ? reprezentujących Instytut Filologii Angielskiej UJ oraz dr hab. Magdalenę Sitarz z Instytutu Filologii Germańskiej UJ.

Członkowie theAboutProject.com, wpierani przez Dyrekcję oraz pracowników Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotowali opowieść o pobycie Chopina na Wyspach Brytyjskich w ostatnich miesiącach jego życia, którego to przedsięwzięcia główną pomysłodawczynią i organizatorką była Jane W. Stirling. Snuta przez Marka Kucharskiego narracja kontrapunktowana była przez materiał dźwiękowy, filmowy i fotograficzny, przygotowany przez Marcina Jaroszka. Ozdobą wieczoru była jednak muzyka, wykonywana na żywo przez Annę Dębowską na fortepianie Jane Stirling, na którym jesienią 1848 roku w Szkocji grał sam Fryderyk Chopin, i na którym na dzień przed swoim ostatnim w życiu koncertem nasz Wielki Romantyk złożył autograf z datą: 15 novembre 1848.

Gromkie oklaski wyraźnie poruszonej publiczności, jak również list z wyrazami wdzięczności za zorganizowanie Wieczoru, przysłany przez Pana Patricka Stirlinga-Aird z Kippenross w Szkocji, potomka Jane W. Stirling, były najlepszym podziękowaniem dla organizatorów oraz godnym ukoronowaniem tego niezwykłego wieczoru.

Dziękujemy Ci Szkocjo, dziękujemy Ci Jane W. Stirling - zdanie, które pożegnało uczestników wydarzenia, wydaje się trafnie wyrażać intencje, które przyświecały pomysłodawcom i wykonawcom ?Wieczoru z Jane Stirling".


Partnerzy:
Partners:

Napisz do nas...