MENU...
Facebook

Jane, Fryderyk, Anna ... i ich fortepian


Zapraszamy do wysłuchania 3 nokturnów Chopina wykonanych przez Annę Dębowską na fortepianie Jane Stirling podczas "Wieczoru z Jane Stirling", który odbył się 23 kwietnia 2016 r. w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ten unikatowy instrument, nabyty w 1847 roku, został po śmierci Jane Stirling (1805-859) dziedziczony przez jej siostrzenicę, a potem nabyty przez Eduarda Ganche'a (1880-1945) - krytyka muzycznego - aby odnaleźć drogę do ojczyzny Chopina, docelowo do Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Fortepian firmy Pleyel, na którym Anna wykonywała utwory jest dla nas instrumentem szczególnym, jako że należał on do samej Jane Stirling. Był również fortepianem, na którym Chopin grał podczas swojego pobytu w Szkocji w 1848 roku. Obecnie wystawiony jest w Sali Zielonej Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fortepian nosi inskrypcję: Fr. Chopin 15 novembre 1848, co może oznaczać, że kompozytor miał ten instrument ze sobą na dzień przed ostatnim w życiu koncertem w Guildhall w Londynie.

Ten ponad 150-letni instrument, obecnie traktowany raczej jako eksponat muzealny, nie jako fortepian koncertowy, ujawnia niedostatki w zakresie strojenia, w szczególności w wyższych rejestrach. Niemniej jednak świadomość, że zarówno Jane Stirling jak i Fryderyk Chopin grali na tym instrumencie jest zaiste transcendentalnym przeżyciem.

Partnerzy:
Partners:

Napisz do nas...