MENU...
Facebook

O projekcie

Projekt jest naszym hołdem dla Jane Stirling, która ocaliła dziedzictwo Fryderyka Chopina. Jest to fakt. który od lat spowija mrok zapomnienia. Chopinolodzy bowiem wydają się być bardziej zainteresowani romantycznymi związkami, jakie Wielki Romantyk utrzymywał ze swoimi licznymi wielbicielkami. W rezultacie, niewiele wiadomo o tej, która będąc dobroczyńcą kompozytora, świadomie unikała rozgłosu, przez co niezasłużenie skazana została na dziejową niepamięć. Projekt jest okazją do unaocznienia tych faktów i oddania sprawiedliwości tej, która 'ocaliła' Chopina.

Jest to o tyle ważne, że zaangażowanie Panny Stirling w niesienie pomocy jej nauczycielowi i przyjacielowi nie skończyło się wraz z jego śmiercią. Trwało ono nadal po 1849 roku, w sposób oczywisty ukazując, jak szczere były jej oddanie i lojalność wobec kompozytora. Bezspornym tego potwierdzeniem jest fakt, że to nikt inny, tylko właśnie Jane Stirling pomogła zorganizować i sfinansowała słynne przewiezienie serca Chopina z Paryża do Warszawy. To również Jane Stirling była tą, która skupowała na aukcjach związane z Chopinem pamiątki i artefakty, przekazując je później mieszkającej w Polsce rodzinie kompozytora. Wreszcie to ona dbała o pamięć o Chopinie po jego śmierci.

Zapominanie o tym jest sprzeniewierzaniem się idei historycznej sprawiedliwości, smutną farsą i oznaką niewdzięczności.

 

Wydarzenia artystyczne organizowane w ramach Projektu "Jane Stirling" obejmują koncerty pianistyczne i kameralne, wystawy fotograficzne i koncerty poetycko-narracyjne w Szkocji oraz w Polsce.

Patrick Stirling-Aird i Susan Stirling-Aird z Kippenross oraz Marcin Jaroszek - Prezes Fundacji
Patrick Stirling-Aird i Susan Stirling-Aird z Kippenross oraz Marcin Jaroszek - Prezes Fundacji "Projekty z kulturą"

 

Celem Projektu, realizowanego przez Fundację Fundację "Projekty z kulturą", jest wyrażenie w formie artystycznego przekazu wdzięczności dla Jane Stirling, która czyniąc dla Fryderyka Chopina tak wiele nie otrzymała w zamian prawie nic. Po sukcesie Wieczoru z Jane Stirling, którego pomysłodawcami i wykonawcami byli członkowie theAboutProject.com, inicjatywa taka wydaje się być najlepszą i najwłaściwszą formą zadośćuczynienia za zaniedbanie, którego staliśmy się świadkami. Projekt jest również próbą szczerego podziękowania Jane Stirling poprzez krzewienie pamięci o bezwarunkowej przyjaźni i lojalności, jaką okazała ona Geniuszowi Doby Romantyzmu.

W ramach projektu zorganizowaliśmy jak dotąd 2 edycje Festiwalu im. Jane Stirling, na które składały się wydarzenia artystyczno-edukacyjne w Szkocji i Polsce. Obok koncertów pianistycznych i kameralnych, wydarzenia te obejmowały prezentacje poezji, czytania listów Fryderyka Chopina, jak również wykłady o charakterze kulturoznawczym.

Partnerzy:
Partners:

Napisz do nas...