Jest to o tyle ważne, że zaangażowanie Panny Stirling w niesienie pomocy jej nauczycielowi i przyjacielowi nie skończyło się wraz z jego śmiercią. Trwało ono nadal po 1849 roku, w sposób oczywisty ukazując, jak szczere były jej oddanie i lojalność wobec kompozytora. Bezspornym tego potwierdzeniem jest fakt, że to nikt inny, tylko właśnie Jane Stirling pomogła zorganizować i sfinansowała słynne przewiezienie serca Chopina z Paryża do Warszawy. To również Jane Stirling była tą, która skupowała na aukcjach związane z Chopinem pamiątki i artefakty, przekazując je później mieszkającej w Polsce rodzinie kompozytora. Wreszcie to ona dbała o pamięć o Chopinie po jego śmierci.
Zapominanie o tym jest sprzeniewierzaniem się idei historycznej sprawiedliwości, smutną farsą i oznaką niewdzięczności.
Wydarzenia artystyczne organizowane w ramach Projektu "Jane Stirling" obejmują koncerty pianistyczne i kameralne, wystawy fotograficzne i koncerty poetycko-narracyjne w Szkocji oraz w Polsce.
Celem Projektu, realizowanego przez Fundację Fundację "Projekty z kulturą", jest wyrażenie w formie artystycznego przekazu wdzięczności dla Jane Stirling, która czyniąc dla Fryderyka Chopina tak wiele nie otrzymała w zamian prawie nic. Po sukcesie Wieczoru z Jane Stirling, którego pomysłodawcami i wykonawcami byli członkowie theAboutProject.com, inicjatywa taka wydaje się być najlepszą i najwłaściwszą formą zadośćuczynienia za zaniedbanie, którego staliśmy się świadkami. Projekt jest również próbą szczerego podziękowania Jane Stirling poprzez krzewienie pamięci o bezwarunkowej przyjaźni i lojalności, jaką okazała ona Geniuszowi Doby Romantyzmu.
W ramach projektu zorganizowaliśmy jak dotąd 2 edycje Festiwalu im. Jane Stirling, na które składały się wydarzenia artystyczno-edukacyjne
w Szkocji i Polsce. Obok koncertów pianistycznych i kameralnych, wydarzenia te obejmowały
prezentacje poezji, czytania listów Fryderyka Chopina, jak również wykłady o
charakterze kulturoznawczym.